16 Şubat 2009 Pazartesi


Sanat terapisine giriş:


Birçok çocuk resim veya yaratıcı malzemeleri gördüğünde hemen işe girişir ve kolayca birçok iş çıkartır. Bir çocuk için resim yapmak çok kolay ve içten gelen bir davranıştır ve kelimelerden önce gelir. Çocuklar kelimelerle açıklayamadıklarını boyayarak ve çizerek ifade ederler. Yetişkinler ise bazı nedenlerden dolayı çocukluklarındaki gibi kolayca resim yapamaz ve yaratıcı aktivitelerde işe başlarken zorlanır. Benim en çok duyduğum “Ben resim yapamam yeteneğim yok” cümlesi olmuştur. Oysa hiçbir çocuk bunu düşünmeden resim yapar ve malzemeleri bitene veya ilgi odağı değişene kadar çalışır. Bir yetişkinin yaratıcı aktivitelere girememesinin de ki önemli faktörlerden biri çocukluk yıllarında bir aile büyüğü veya öğretmeni tarafından şevkinin kırılmasıdır. Başka birisin yaptığının onunkinden daha başarılı olduğunun söylenmesi veya yeteneksiz olarak değerlendirilmesidir. Oysa bütün çocuklar çok güzel resim yaparlar.
1-Yaratıcılığı tanımlayabilir misiniz?
2-Yaratıcı birisi olduğunuz düşündünüz mü?
3-Eğer olsaydınız nasıl bir yaratıcı karakter olurdunuz? Hayatınızda kimin yaratıcı olduğunu düşünüyorsunuz?
4-İçinizden gelen yaratıcılık nedir? Hangisidir?
5-Yaratıcılığınızın geçen zaman içinde değiştiğini ve geliştiğini düşünüyor musunuz?
6-Özellikle bazı şeyler yaratıcılığınıza ilham veriyor mu? Daha fazla yaratıcı olduğunuzda kendinizi mutlu hissediyor musunuz yoksa diğer duygularınız mı yönetiyor sizi? Tek başınıza veya grupla çalışırken mi yaratıcı daha yaratıcı oluyorsunuz?
7-Yaratıcı olmadığınız zaman kendinizi nasıl hissediyorsunuz?
8-Bir yaratıcı aktivitenin peşine düştünüz ama erteliyor musunuz? Bu nedir ve bunu yapmayı durduran nedir? Bir yaratıcı projeye başladınız ve asla bitiremediniz mi?Sanat terapisi yaratıcılığı orijinal ve imgesel sanat çalışmalarına yönlendirir. Bir taklit deneyimi veya bazı yöntemleri izlemek değildir. Başarılı bir eseri kopyalamak kendini başarılı, hoşnut hissettirebilir ama kişisel düş/imgelem gücünün gelişimine olanak sağlamaz. Kendinize ait imgelerle hareket ederek bilinmeyeni keşfedin. Bu riski almak sınırları bırakmayı, limitleri zorlamayı ve yeni fikirler geliştirmeyi sağlayacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder